seriale

Serial: Orphan Black (sezon 1)

19:58:00Izabela Lemke


Niecodziennie spotykamy na peronie osobę, która wygląda tak samo jak my. Jeszcze rzadziej widzimy, jak popełnia samobójstwo.

Sarah Manning jest doświadczoną oszustką, poradzi sobie w każdych warunkach. Niezauważona przez nikogo kradnie torebkę zmarłej i ucieka. W środku są dokumenty i klucze do mieszkania. Kobieta wchodzi do domu i robi szybki research: w garderobie eleganckie sukienki, a na koncie 75 tysięcy dolarów. To nawet więcej niż potrzebuje. Sarah postanawia przejąć tożsamość Beth Childs tylko na chwilę, wypłacić pieniądze i wyjechać z kraju. Nie wie jednak, że na własne życzenie wplącze się w sam środek śmiertelnego spisku. 

Wyznaję zasadę, że jeśli książka nie zainteresuje mnie do 30 strony, to ją odkładam. W przypadku seriali decydujący jest pierwszy odcinek. Czasami wystarczy dziesięć minut, by skutecznie skupić moją uwagę, innym razem, tak jak było przy Orphan Black, zaledwie trzy. To, co odróżnia tę produkcję od innych, to przede wszystkim role kobiece. Tatiana Maslany wciela się aż w kilka postaci. Najlepsze jest to, że każda z nich żyje własnym życiem, są od siebie tak diametralnie różne, a jednocześnie podobne. To ogólniki, ale nic więcej nie mogę wam zdradzić, nie chcę wam odebrać przyjemności z oglądania. I otwierania szerzej oczu z zaskoczenia. Już pierwszy sezon pokazał, że Tatiana Maslany ma bogaty warsztat aktorski i może zagrać dowolną rolę.

Orphan Black to serial akcji. Nie ma w nim miejsca na dłużyznę czy przegadanie, ciągle coś się dzieje. Chyba nie ma odcinka, którego nie kończyłby cliffhanger. Próbowałam się delektować, oglądać po jednym dziennie, ale nie dałam rady. Maksymalnie się wciągnęłam. Pościgi, strzelaniny, to jedno, ale nie brakuje też dramatów. Bohaterkami są silne, odważne jednostki, ale pod maską opanowania każda z nich przeżywa mały kryzys tożsamości. Oprócz pytań, które nasuwają się same, dlaczego są swoimi klonami i z jakiego powodu ktoś chce je zabić, pojawiają się też inne. Czy mogą ufać mężowi, przyjaciółce, nowo poznanej koleżance? 
Są też elementy charakterystyczne dla thrillera, jak policyjne śledztwo czy kolejne morderstwo. Jest też ukazana siła braterskiej miłości i lojalność. W sierocińcu razem z Sarah wychowywał się Felix, w rej roli Jordan Gavaris. To druga, niekwestionowana gwiazda serialu. Gra męską prostytutkę i choć zapożyczył stereotypowe homoseksualne zachowania, to w żaden sposób nie przerysował postaci. Co więcej, Felixa nie sposób nie lubić. Jak nikt inny rozładowuje napięcie i wywołuje uśmiech.

Jako kobieta wzrokowiec nie mogłabym nie napisać o Paulu (Dylan Bruce). Przystojny, z wiecznie poważną i nieprzeniknioną miną, to postać zagadka. Mimo podziwu dla jego fizjonomii, nie mogę nie odnotować, że warsztatowo wypada najgorzej. Oby tylko w tym sezonie (chociaż, szczerze, w patrzeniu mi to nie przeszkadza). 

Co jeszcze mogę wam napisać, by niczego nie zdradzić? Orphan Black trzyma poziom przez cały sezon . W mojej ocenie nie ma ani jednego słabszego odcinka. Niech was nie zmyli z pozoru sielankowa scena. Ten serial obfituje nie tylko w cliffhangery, ale i w fabularne twisty.


Serial obejrzałam w ramach wakacyjnego wyzwania.

źródło zdjęć: filmweb.pl

You Might Also Like

0 comments

Archiwum

O blogu

Dość poważnie

Wszystkie teksty opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa. Zabraniam ich kopiowania oraz wykorzystywania bez mojej wiedzy i pisemnej zgody.

Formularz kontaktowy