seriale

Serial: Once upon a time (sezon 1)

09:59:00Izabela Lemke


„Wkrótce wszystko, co kochacie, zostanie wam odebrane na zawsze”. Postacie z baśni nawet nie przypuszczały, jakie skutki będzie miała klątwa Złej Królowej. Nie wiedziały, że zostaną uwięzione w miejscu, w którym nigdy nie będą szczęśliwe. Że nie będą nawet pamiętały, kim są. Zmienić będzie mogła to tylko córka Śnieżki – Emma.

Bajki zawsze kończą się dobrze. Czarne charaktery zostają ukarane, a pozytywni bohaterowie żyją długo i szczęśliwie. Nie tym razem. Twórcy serialu zaproponowali nam nieco inną wersję powszechnie znanych opowieści dla najmłodszych. Tutaj wesołe zakończenie ma tylko Zła Królowa. A takie postacie jak Śnieżka, Książę czy Czerwony Kapturek, prowadzą inne życie, w którym bynajmniej nie są spełnieni. Uczą w szkole, pracują w barze, są psychiatrami, a nawet dziennikarzami! O ile niektórych rozpoznamy od razu, tak inni mocno nas zaskoczą. Tym bardziej, że wątki bohaterów przeplatają się ze sobą. Dzięki temu ich historie różnią się od tych znanych nam z baśni braci Grimm.

Zupełną innowacją jest wprowadzenie Emmy, córki Śnieżki oraz roli, jaką ma odegrać w Storybrook. To interesująca postać, skrywająca wiele tajemnic, mająca silny charakter, odważna, czasami nieprzewidywalna, mocno stąpająca po ziemi. Wzbudza sympatię widza. Zabawne, że od samego początku miałam wrażenie, że znam grającą ją aktorkę, ale kompletnie nie wiedziałam skąd. Olśniło mnie dopiero, gdy siostra zapytała, czy oglądam doktora House’a... No przecież to Cameron! Tak więc Jennifer Morrison wypada naprawdę dobrze jako Emma Swan.


Spodziewacie się pewnie, że napiszę więcej o Śnieżce, w końcu to główna bohaterka serialu. Rozczaruję was, bo w tym temacie mogę ograniczyć się do krótkiego: nie lubię. Naprawdę, pod koniec sezonu miałam już jej dość. Nie przekonuje mnie wojownicze wcielenie królewskiej córki, denerwuje też wplątywanie w każdą historię. Uwierzycie, że pojawiła się na weselu Kopciuszka?! Muszę jednak przyznać, że jako Mary Margaret jest już w porządku.

Natomiast bardzo lubię Rumplestiltskina, znanego też jako pan Gold. Jest niesamowity! Dzięki gestykulacji, mimice i charakterystycznemu chichotowi, zapada w pamięć jako inteligentny, charyzmatyczny i przewidujący przyszłość gracz. Robert Cartyle miał okazję stworzyć dwie różniące się od siebie kreacje i zrobił to świetnie. 

W rolę Złej Królowej, czyli Reginy, wciela się Lana Parrilla. Jest złym bohaterem, dlatego jej nie kibicuję i życzę źle, oczywiście na korzyść Emmy i pana Golda. Jest podstępna, okrutna, żądna zemsty i wyrachowana. Ciekawa jestem, czego jeszcze się o niej dowiem. Tym bardziej, że pod koniec sezonu było mi jej nawet żal…


Przydałoby się jeszcze wspomnieć o Księciu Jamesie, który jest towarzyszem życia Śnieżki. To typowy amant. O ile w magicznym świecie zachowuje się jak facet, bo biegnie na łeb na szyję na ratunek ukochanej i może dla niej wiele poświęcić, tak w przyziemnym świecie miota się i miota, sam nie wie, czego chce. Nie przepadamy za takimi, co nie, dziewczyny? Całkiem niezły jest za to szeryf Graham, w którego wciela się Jamie Dornan. Kobiecej społeczności nie muszę wyjaśniać, że to pan Grey. Co ciekawe, w „Once upon a time” prezentuje się o niebo lepiej… Ze znanych twarzy wymienić mogę jeszcze Kristin Bauer van Straten, Pam z  „Czystej Krwi”, która co prawda pojawia się epizodycznie, ale jednak.

Podsumowując, uważam, że to fajny, lekki serial, który ogląda się bardzo przyjemnie. Mimo tego, że bohaterowie i ich losy są nam znani, to twórcy serialu tak je urozmaicili i pozmieniali, że nie ma mowy o nudzie. W dodatku każdy odcinek kończy się tak, że musiałam od razu zobaczyć następny. Jak dla mnie to produkcja godna polecenia, szczególnie dla osób, które lubią baśniowe motywy. Jestem ciekawa kontynuacji, bo w tym momencie, zdarzyć może się wszystko… 
zdjęcia pochodzą z portalu filmweb.pl

You Might Also Like

0 comments

Archiwum

O blogu

Dość poważnie

Wszystkie teksty opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa. Zabraniam ich kopiowania oraz wykorzystywania bez mojej wiedzy i pisemnej zgody.

Formularz kontaktowy