książki

Jo Nesbo – Człowiek nietoperz

09:09:00Izabela LemkeTo nie jest bezpieczne miejsce. W tej dzielnicy Sydney miniesz prostytutki, bary, w których handluje się narkotykami i transwestytów. Możesz jeszcze dostać najmniejszy pokój w hotelu. To właśnie spotyka policjanta Harry’ego Hole, który przyleciał z Norwegii wyjaśnić zabójstwo swojej rodaczki, Inger Holter.
Ma mu w tym pomóc miejscowy funkcjonariusz, Andrew Kensington. Gdy ginie kolejna kobieta, okazuje się, że mają do czynienia z seryjnym mordercą…

To pierwszy tom kryminalnego cyklu z Harrym Hole i zarazem debiut Jo Nesbo. Główny bohater nie jest znanym specjalistą ani nie ma bogatego doświadczenia zawodowego. Na początku sprawia wrażenie zwyczajnego policjanta. Dopiero później dowiadujemy się, że ma pamięć do szczegółów, jest bystry i łączy wątki na pierwszy rzut oka niemające ze sobą nic wspólnego. Kiedy poznałam jego tajemnicę i czytałam, w jaki sposób potem prowadził śledztwo… no, stał się bardziej interesujący i nieprzewidywalny. Wzbudził moją sympatię.

Andrew był mi w zasadzie obojętny. Jako Aborygen przybliżał Harry’emu historię rdzennych mieszkańców Australii i opowiadał różne legendy, mniej lub bardziej ciekawie. Niestety z przewagą tych pierwszych. Spowalniały akcję, przez co książka momentami mnie nudziła.  Ostatnim minusem jest dla mnie motyw seryjnego mordercy. Nie do końca mnie przekonuje.


Plusów jest zdecydowanie więcej. Nie czytałam jeszcze o transwestytach, więc było to dla mnie nowe i interesujące. Prostytutki już same w sobie są ciekawym materiałem na jeden z wątków, który w „Człowieku nietoperzu” został fajnie poprowadzony. Jest też wątek miłosny, który urozmaica akcję. Jo Nesbo mógł sobie jednak podarować niektóre zdania… Miałam dwóch kandydatów na mordercę, ale okazał się nim być jeszcze ktoś inny, co oczywiście jest dużym plusem.

„Człowiek nietoperz” to dobry kryminał i na pewno sięgnę po drugi tom cyklu o Harrym Hole. Mam też nadzieję, że okaże się lepszy. Książki Jo Nesbo mają intrygujące okładki i zawsze się zastanawiałam, czy fabuły również mi się spodobają. Zrobiłam już jeden krok, by poznać odpowiedź…

You Might Also Like

3 comments

  1. Dużo książek Nesbo przeczytałam i mogę z czystym sercem powiedzieć, że kolejne są lepsze ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Archiwum

O blogu

Dość poważnie

Wszystkie teksty opublikowane na tym blogu są mojego autorstwa. Zabraniam ich kopiowania oraz wykorzystywania bez mojej wiedzy i pisemnej zgody.

Formularz kontaktowy